GAP YEAR

q

GAP YEAR

GAP YEAR: nuraminkite tėvus

 

Užsienis

 

Trečius metus VU Teisės fakultete skaičiuojanti Monika Žižiūnaitė savo „laisvus“ metus  prisimena su plačia šypsena. Merginos planas išvykti į Angliją ėmė bręsti dar mokykloje, o atėjus laikui beliko susikrauti lagaminą.

Rankose ji laikė one way ticket.

Kone sunkiausia pasiruošimo detale tapo pokalbis su tėvais, kuriuos gąsdino ir netikėtas dukros sprendimas, ir viską gaubianti nežinomybė. Tačiau šiandien Monikos tėvai didžiuojasi dukra ir džiaugiasi, kad ji pasirinko nešabloninį pomokyklinio gyvenimo scenarijų bei siekė labiau pažinti pasaulį.

Kaip pati Monika teigia, daugiakultūris Londonas tapo tikru iššūkiu: mergina turėjo įveikti kalbos barjerą, išmokti planuoti savo turimus finansus, susipažinti su kitokia darbo rinka. Tiesa,  vos kitą dieną po atvykimo Monika įsidarbino administratore nedideliame Londono viešbutyje.

„ Man „laisvi“ metai padėjo nuspręsti, kokių studijų aš noriu, taip pat  išvykusi iš Lietuvos supratau, kad noriu likti tik čia“.

 

Užsienis (2)

 

Dar vienas asmuo, po mokyklos neskubėjęs pakliūti į aukštąsias mokyklas, – kėdainietis Rytis Tamulis. „Nežinojau, ko tiksliai noriu iš gyvenimo. Žinojau tik viena – noriu tapti finansiškai nepriklausomas“, prisimena Rytis. Vedamas tokių minčių, vaikinas išvyko į Angliją ir kone visus metus joje dirbo.

Didžiausiu iššūkiu Ryčiui tapo įveikti namų ilgesį. Matydamas savo draugus linksmai leidžiant laiką, pasiilgęs šeimos, Rytis vis stipriau norėjo grįžti atgal į Lietuvą. Išvykęs rugsėjį, vaikinas sugrįžo gegužę ir, nors planuota buvo išvykti darkart, pasiliko visam laikui.

Rytis savo „laisvus“ metus prisimena kaip savęs pažinimo laikotarpį: „tai laikas, kai žmogus gali suprasti, kas jis yra ir kuo nori būti.“ Taip pat, kasdien dirbdamas sandėlyje, Rytis suvokė nenorintis tokios ateities ir tai buvo bene stipriausias stimulas, nulėmęs tolimesnius vaikino planus.

Šiuo metu Rytis mokosi barmeno profesijos ir sako, kad tai yra ta niša, kurioje jis jaučiasi saugiai ir komfortiškai. Tiesa, lapkritį Rytis vyks į tarptautinį barmenų konkursą, kuriame tikisi parodyti savo stipriąsias puses.

 

Lietuva

 

Šįmet rudenį pirmakursiu tapęs Lukas Svirplys metus trukusią pertrauką suvokia kaip savęs ir pasaulio atradimą.

Pagrindiniu akstinu praleisti vienerius metus tapo pirmojo stojimų į aukštąsias mokyklas etapo rezultatai – Luko jie netenkino. Svajojęs apie žurnalistiką ir gautiems rezultatams niekšiškai neleidus jos studijuoti, vaikinas iškart suvokė, jog geriausia išeitis – gap year. Per „laisvus“ metus Lukas užsibrėžė perlaikyti lietuvių kalbos valstybinį egzaminą ir atvira širdimi pažinti pasaulį.

Luko gap year startavo pirmuoju įrašu jo tinklapyje 365 langai. Tai unikalus puslapis, primenantis dienoraštį, – jame buvo publikuojamos Luko patirtys, o neapsisprendę abiturientai – skatinami neskubėti stoti bet kur. Tiesa, šis puslapis tapo naudingu ne tik jį skaitančiai auditorijai, bet ir pačiam vaikinui – anot jo, „puslapis – it koks žadintuvas, neleidęs užsnūsti ir vis skatinęs veikti“.

Aktyviai savo „laisvus“ metus praleidęs Lukas pasakoja, kad šis laiko tarpas buvo geriausia proga suvokti, jog žurnalistika išties yra viena iš jo svajonių profesijų,  o kelionės, susitikimai ir naujos patirtys leido pajausti sielos ramybę bei sutelkti jėgas kitiems, jau ne tokiems laisviems metams.